Ul. Piastowska 66, Legnica
Tel. 794 219 266
Ropień zęba – doraźne leczenie poprzez nacięcie lub drenaż
Ropień zęba to zmiana, do jakiej dochodzi na skutek ostrego zapalenia tkanek znajdujących się wokół wierzchołka korzenia zęba. Powstająca w procesie chorobowym jama wypełniona ropą jest przyczyną silnych dolegliwości bólowych. Nie powinno się uśmierzać ich domowymi sposobami. Nawet nagły ból świadczy o rozwijającym się od dłuższego czasu procesie chorobowym, który należy leczyć przyczynowo w gabinecie stomatologicznym.
Jak powstaje ropień zęba?
Ropa w zębie i okolicznych tkankach może pojawić się z różnych powodów, najczęściej – w przebiegu próchnicy. Bezpośrednią przyczyną jest przedostanie się bakterii naturalnie bytujących w jamie ustnej w obszar miazgi chorego zęba, a następnie tkanek okołowierzchołkowych (otaczających otwór w korzeniu, poprzez który miazga łączy się z kością). W procesie tym ząb obumiera i rozwija się w nim stan zapalny. Z obumarłych tkanek, komórek bakteryjnych i odpornościowych powstaje treść ropna, która stopniowo rozprzestrzenia się na inne tkanki.
Czemu służy nacięcie ropnia?
Ropień zęba może być przyczyną szeregu uciążliwych dolegliwości, do których należą:
-
silny, pulsujący ból, narastający przy gryzieniu i pod wpływem zmian temperatury,
-
obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, czasem też obrzęk twarzy i węzłów chłonnych,
-
podwyższona temperatura ciała, dreszcze,
-
nieprzyjemny zapach i posmak w jamie ustnej.
Pierwszym krokiem w leczeniu jest usunięcie treści nagromadzonej w jamie ropnia. Zabieg ten nie likwiduje przyczyny schorzenia, ale powoduje ustąpienie bólu i umożliwia wygaszenie stanu zapalnego. Dlatego w ramach doraźnej pomocy stomatologicznej oferujemy nacięcie ropnia (by wydzielina mogła z niego wypłynąć) lub jego drenaż (jeśli odpływ treści ropnej nie nastąpi samoistnie).
Na czym polega dalsze leczenie ropnia zęba?
Usunięcie ropy z zęba i okolicznych tkanek nie jest jednoznaczne z ich wyleczeniem. Dlatego pacjent powinien umówić się na kolejną wizytę. Zaniedbanie dalszego leczenia może stać się przyczyną poważnych powikłań, włącznie z ogólnoustrojową infekcją bakteryjną.
Osobom, które zgłaszają się do naszego gabinetu z bólem spowodowanym ropniem zęba, zwykle proponujemy dalsze leczenie kanałowe połączone z antybiotykoterapią. W niektórych przypadkach zęba nie da się uratować. Wówczas należy usunąć go, by powstrzymać dalszy rozwój choroby. U pacjentów z tak zaawansowanymi zmianami możemy od razu dokonać ekstrakcji zęba.