Ul. Piastowska 66, Legnica
Tel. 794 219 266
Chirurgiczne wyrwanie zęba (ekstrakcje zębów)
Ekstrakcje zębów, czyli ich usunięcie z zębodołów, to zabiegi, które – mimo ciągłych postępów w dziedzinie stomatologii – wciąż bywają konieczne. W naszym gabinecie wyrwanie zęba traktujemy jako ostateczność, ale niekiedy jest to jedyny sposób, by ulżyć pacjentowi w cierpieniu i zatrzymać proces chorobowy rozwijający się w jego jamie ustnej. Ekstrakcja to najczęściej zabieg szybki i bezbolesny (odbywa się w miejscowym znieczuleniu).
Jakie są wskazania do ekstrakcji zębów?
Ostateczną decyzję o wyrwaniu zęba podejmujemy w oparciu o wykonane w czasie wizyty zdjęcie RTG. Zabieg zwykle konieczny jest wówczas, gdy:
-
zaawansowany stan zapalny miazgi zęba lub przyzębia uniemożliwia podjęcie leczenia kanałowego,
-
ząb jest tak bardzo zniszczony przez próchnicę lub na skutek urazu mechanicznego, że jego odbudowa jest niemożliwa,
-
usunięcie wybranych zębów jest niezbędne do podjęcia leczenia ortodontycznego.
Na czym polega chirurgiczne wyrwanie zęba?
Niekiedy klasyczna ekstrakcja zęba (jego wyjęcie z zębodołu po wcześniejszym rozchwianiu) jest bardzo trudna lub wręcz niemożliwa. Ma to zwykle miejsce w przypadku:
-
usuwania ósemki,
-
ekstrakcji zęba zatrzymanego (w pełni wykształconego, ale niemogącego się wyrznąć),
-
wyrywania zęba pozbawionego korony (takiego, po którym pozostał jedynie korzeń),
-
usuwania zęba o mocno zakrzywionym korzeniu.
W powyższych sytuacjach dokonujemy ekstrakcji metodą chirurgiczną. Kluczowym elementem tej procedury jest odseparowanie zęba od otaczających go tkanek, co wiąże się z nacięciem dziąsła. Dlatego chirurgiczne wyrwanie zęba odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu rana zostaje odpowiednio zaopatrzona i zaszyta. Na usunięcie szwów pacjent powinien zgłosić się po około 7 dniach.
Zalecenia po zabiegu ekstrakcji zęba
Po ekstrakcji zęba zdarzają się powikłania, których można uniknąć dzięki ścisłemu przestrzeganiu zaleceń stomatologa:
-
przez dwie godziny po zabiegu pacjent nie powinien jeść ani pić,
-
w pierwszej dobie po ekstrakcji należy spożywać chłodne, płynne lub papkowate posiłki, a także zaniechać palenia tytoniu,
-
przez kilka dni trzeba szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, ale nie wolno energicznie płukać zębów (może to spowodować wypłukanie skrzepu).
W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych pacjent może zażyć jeden z dostępnych bez recepty preparatów przeciwbólowych (z wyjątkiem aspiryny).
Powstałe po ekstrakcji braki w uzębieniu są problemem zarówno estetycznym, jak i zdrowotnym. Dlatego wszystkim pacjentom zalecamy późniejsze wykonanie protezy lub implantację zęba.