top of page

Chirurgiczne wyrwanie zęba (ekstrakcje zębów)

Ekstrakcje zębów, czyli ich usunięcie z zębodołów, to zabiegi, które – mimo ciągłych postępów w dziedzinie stomatologii – wciąż bywają konieczne. W naszym gabinecie wyrwanie zęba traktujemy jako ostateczność, ale niekiedy jest to jedyny sposób, by ulżyć pacjentowi w cierpieniu i zatrzymać proces chorobowy rozwijający się w jego jamie ustnej. Ekstrakcja to najczęściej zabieg szybki i bezbolesny (odbywa się w miejscowym znieczuleniu).

Chirurgiczna ekstrakcja zębów
Usługi: Usługi

Jakie są wskazania do ekstrakcji zębów?

Ostateczną decyzję o wyrwaniu zęba podejmujemy w oparciu o wykonane w czasie wizyty zdjęcie RTG. Zabieg zwykle konieczny jest wówczas, gdy:

 

  • ​zaawansowany stan zapalny miazgi zęba lub przyzębia uniemożliwia podjęcie leczenia kanałowego,

  • ząb jest tak bardzo zniszczony przez próchnicę lub na skutek urazu mechanicznego, że jego odbudowa jest niemożliwa,

  • usunięcie wybranych zębów jest niezbędne do podjęcia leczenia ortodontycznego.

fotel stomatologiczny
Usługi: Usługi
wyrwanie zęba

Na czym polega chirurgiczne wyrwanie zęba?

Niekiedy klasyczna ekstrakcja zęba (jego wyjęcie z zębodołu po wcześniejszym rozchwianiu) jest bardzo trudna lub wręcz niemożliwa. Ma to zwykle miejsce w przypadku: 

  • usuwania ósemki,

  • ekstrakcji zęba zatrzymanego (w pełni wykształconego, ale niemogącego się wyrznąć),

  • wyrywania zęba pozbawionego korony (takiego, po którym pozostał jedynie korzeń),

  • usuwania zęba o mocno zakrzywionym korzeniu.

W powyższych sytuacjach dokonujemy ekstrakcji metodą chirurgiczną. Kluczowym elementem tej procedury jest odseparowanie zęba od otaczających go tkanek, co wiąże się z nacięciem dziąsła. Dlatego chirurgiczne wyrwanie zęba odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu rana zostaje odpowiednio zaopatrzona i zaszyta. Na usunięcie szwów pacjent powinien zgłosić się po około 7 dniach.

Zalecenia po zabiegu ekstrakcji zęba

Po ekstrakcji zęba zdarzają się powikłania, których można uniknąć dzięki ścisłemu przestrzeganiu zaleceń stomatologa: 

  • przez dwie godziny po zabiegu pacjent nie powinien jeść ani pić,

  • w pierwszej dobie po ekstrakcji należy spożywać chłodne, płynne lub papkowate posiłki, a także zaniechać palenia tytoniu,

  • przez kilka dni trzeba szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, ale nie wolno energicznie płukać zębów (może to spowodować wypłukanie skrzepu).

W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych pacjent może zażyć jeden z dostępnych bez recepty preparatów przeciwbólowych (z wyjątkiem aspiryny).

Powstałe po ekstrakcji braki w uzębieniu są problemem zarówno estetycznym, jak i zdrowotnym. Dlatego wszystkim pacjentom zalecamy późniejsze wykonanie protezy lub implantację zęba. 

Usługi: Usługi
bottom of page