top of page

Leczenie stomatologiczne dzieci

Czym jest stomatologia dziecięca?

Stomatologia dziecięca, czyli pedodoncja, to dziedzina, która obejmuje diagnostykę, leczenie i profilaktykę chorób zębów i przyzębia u najmłodszych pacjentów. Leczenie stomatologiczne dzieci wymaga specyficznego postępowania ze względu na odmienną niż u dorosłych budowę zębów. Dotyczy to w szczególności zębów mlecznych, które są słabiej zmineralizowane od stałych, co sprawia, że są bardziej podatne na próchnicę. Stomatologia dziecięca rządzi się szczególnymi prawami także ze względu na niską u małych pacjentów tolerancję na ból.

Kiedy udać się z dzieckiem do stomatologa?

Rodzice powinni udać się ze swoją pociechą do stomatologa już wówczas, gdy pojawią się u niej pierwsze zęby mleczne, czyli między 6 a 12 miesiącem życia. Tymczasem wielu dorosłych jest zdania, że na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym lepiej wybrać się z dzieckiem jak najpóźniej, by możliwie najdłużej oszczędzać mu związanego z tym stresu. Co więcej, rodzice często wychodzą z założenia, że skoro zęby mleczne i tak wypadną, to w ogóle nie ma sensu ich leczyć. To błędne podejście!

 

Im wcześniej dziecko zacznie oswajać się z gabinetem stomatologicznym, tym większa szansa, że miejsce to nie będzie w nim wzbudzać lęku w przyszłości. Przede wszystkim jednak regularna kontrola uzębienia może zaoszczędzić małemu pacjentowi bólu zębów i dyskomfortu związanego z ich leczeniem. Dlatego wizyty kontrolne warto powtarzać nawet co 3 miesiące. Zaniedbania w tym zakresie mogą wpłynąć negatywnie na rozwój uzębienia i zgryzu dziecka, a w dorosłym życiu stać się przyczyną poważnych problemów stomatologicznych.

Profilaktyka przed próchnicą u dzieci w niedziele i święta

Profilaktyka próchnicy u dzieci

Ponieważ najczęstszym schorzeniem u małych pacjentów jest próchnica, to właśnie tej choroby dotyczy większość profilaktycznych zabiegów pedodontyczych. Należy do nich m.in.:

  • lakowanie – uszczelnianie podatnych na próchnice miejsc (bruzd szczelin) specjalnymi żywicami,

  • lakierowanie – nanoszenie na powierzchnię zębów lakierów fluorowych celem wzmocnienia szkliwa.

 

Obok regularnej kontroli zębów mlecznych w ramach działań profilaktycznych stomatolog dziecięcy przekazuje małemu pacjentowi wiedzę na temat prawidłowej higieny jamy ustnej. Rolą pedodonty jest także edukacja rodziców. Ma ona służyć w szczególności wyeliminowaniu częstych, choć popełnianych w najlepszej wierze błędów, takich jak dokarmianie niemowlęcia w czasie snu czy dosładzanie kilkulakowi posiłków i napojów.

Na czym polega leczenie stomatologiczne dzieci?

Mimo odpowiedniej profilaktyki, leczenie stomatologiczne dzieci czasem okazuje się nieuniknione. Zęby mleczne wymagają takiego samego postępowania, jak zęby stałe. Stomatolog dziecięcy może:

  • usunąć zmiany próchnicowe i założyć wypełnienie kompozytowe (tzw. plombę), 

  • przeprowadzić leczenie endodontyczne, czyli kanałowe,

  • dokonać ekstrakcji zęba mlecznego, którego nie można już uratować.

 

Wyżej wymienione zabiegi wykonujemy w ramach naszego pogotowia stomatologicznego.

Stomatolog w niedziele i święta dla dzieci w Legnicy

Pogotowie stomatologiczne dla dzieci

Zachęcamy do korzystania z usług naszego gabinetu, ponieważ nawet w niedzielę czy święta ból zęba u dziecka jest wskazaniem do pilnej interwencji. Małemu pacjentowi doraźnie można podać środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, ale lepiej nie czekać z wizytą u stomatologa. Szybkie podjęcie leczenia nie tylko oszczędzi dziecku cierpienia, ale przede wszystkim może zapobiec dalszym, często bardzo poważnym konsekwencjom, np. wadom zgryzu, do jakich dochodzi przy przedwczesnej utracie zębów mlecznych. 

 

Jak wiadomo, dzieci źle tolerują zabiegi stomatologiczne, które wiążą się z najmniejszym choćby bólem. Jesteśmy przygotowani na takie sytuacje i u dzieci przeprowadzamy leczenie zębów w znieczuleniu miejscowym. Nie stosujemy znieczulenia podtlenkiem azotu ani narkozy. By oszczędzić małym pacjentom dyskomfortu, dbamy przede wszystkim o dobrą atmosferę w naszym gabinecie. Właściwe nastawienie dziecka oraz współpraca ze stomatologiem jest podstawą przyjęcia małego pacjenta i skutecznego leczenia.

bottom of page