Ul. Piastowska 66, Legnica
Tel. 794 219 266
Leczenie kanałowe zęba - szczegóły
Czym jest leczenie kanałowe zęba?
Leczenie endodontyczne (inaczej – kanałowe) stosuje się w przypadku zaawansowanych zmian w miazdze zęba. W jego przebiegu stomatolog za pomocą bardzo precyzyjnych narzędzi opracowuje komorę zęba i kanały korzeniowe. Zazwyczaj pozwala to uratować ząb. Leczenie kanałowe składa się z kilku etapów. W ramach usług pogotowia stomatologicznego oferujemy przede wszystkim rozpoczęcie tej procedury. Pacjenci oczywiście mogą kontynuować leczenie w naszym gabinecie.
Wskazania do leczenia kanałowego
Do zapalenia miazgi zęba dochodzi najczęściej na skutek zaawansowanej próchnicy (rzadziej – w wyniku silnego urazu). Choroba początkowo nie daje wyraźnie odczuwanych przez pacjenta objawów, poza nadwrażliwością na zimno, ciepło czy słodycz oraz – często trudnymi do samodzielnego zaobserwowania – przebarwieniami szkliwa. Jeśli pacjent nie kontroluje regularnie stanu uzębienia u stomatologa, do gabinetu zgłasza się najczęściej z powodu dolegliwości bólowych.
Niestety, pulsujący ból zęba świadczy o tym, że próchnica zaatakowała już silnie unerwioną miazgę. Stan ten jest wskazaniem do leczenia endodontycznego. Na tym etapie zapalenie miazgi jest zazwyczaj nieodwracalne. Często dochodzi wręcz do jej martwicy, której mogą towarzyszyć takie objawy, jak gorączka czy nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Tylko całkowite usunięcie miazgi z kanałów zębowych może uchronić ząb (a także okoliczne tkanki) przed dalszym postępem choroby.
Jak przebiega leczenie kanałowe
Decyzję o rozpoczęciu leczenia kanałowego zęba podejmujemy w oparciu o wywiad z pacjentem i badanie fizykalne. Pomocne bywa także wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które pozwala lepiej ocenić stopień zaawansowania choroby. Następnie otwieramy ząb i usuwamy z niego miazgę, włącznie z częścią przylegającej do niej zębiny, która mogła ulec zakażeniu. Po oczyszczeniu kanały korzeniowe zostają zdezynfekowane i wypełnione uszczelniającym je materiałem, co zapobiega rozwojowi infekcji.
Jeśli chory ząb nie wymaga antybiotykoterapii, na pierwszej wizycie zwykle jesteśmy w stanie doprowadzić leczenie do tego etapu. Kolejnym krokiem jest uzupełnienie ubytków tkanki twardej zęba. Jeśli są niewielkie, możemy zrobić to z wykorzystaniem materiałów kompozytowych. Niekiedy jednak ubytki są tak duże, że wymagają odbudowy protetycznej. Po leczeniu kanałowym zęba zalecamy kontrolę stanu wypełnienia kanałów poprzez wykonywanie zdjęcia RTG. Kontrolę należy przeprowadzić ponownie po 6 miesiącach.
Ile kosztuje leczenie kanałowe
Koszt leczenia kanałowego zależy od kilku czynników:
-
liczby kanałów w chorym zębie,
-
jakości użytych materiałów,
-
rodzaju wykorzystanych instrumentów.
Leczenie endodontyczne bywa kosztowne, ale jego cena nie powinna zniechęcać. Co więcej, z jego podjęciem nie należy zwlekać ani chwili, nawet jeśli ból zęba zaatakuje w niedzielę czy święta. Warto niezwłocznie skorzystać z pomocy pogotowia stomatologicznego, by uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się choroby, co może skutkować nawet poważną infekcją ogólnoustrojową. Ostatecznie też leczenie kanałowe jest dużo tańsze niż implantacja zęba zalecana po jego ekstrakcji.